Výhody společného bydlení

Společné bydlení je ekonomicky výhodné
Společné bydlení je praktické
Velké rodiny jsou více šťastné

Společné bydlení je ekonomicky výhodné

Koupit dva pozemky a postavit dva domy bude vždy výrazně nákladnější, nežli koupit jeden pozemek a na něm postavit dvougenerační dům. Nižší splátka hypotéky znamená, že v obou rozpočtech zůstane více peněz na spokojený život.

Rodiče často pomohou se splátkou hypotéky. V ES se zabýváme společným bydlením mnoho let. Rozpočty mladých rodin s malými dětmi bývají mnohem více napnuté nežli rozpočty jejich rodičů. Velmi často rodiče na počátku splácení pomohou tím, že platí větší díl hypotéky, byť jejich obývaná plocha domu je naopak menší. Často pak existuje dohoda, že po nějaké době se poměr otočí. Jak jde mladá rodina životem a jejich postavení a mzdy rostou, mohou postupně převzít větší díl splátky hypotéky. Obě generace si tak přirozeně využijí své výhody. Starší vyšších příjmů, mladší možnosti delších splátek. Výsledek je příznivý všem.

Společné bydlení znamená nižší náklady na energie. Váš účet za energie se dnes skládá z fixního poplatku a ze spotřeby. Při společném bydlení při trochu chytrosti zaplatíte fixní poplatek jeden místo dvou. A přesto budete umět přesně rozpočítat spotřebovanou energii po jednotlivých bytech. Celkové náklady na energie tak budou opět významně nižší.
Společné bydlení je také ekonomicky bezpečnější. Pokud se na splátku hypotéky skládají čtyři dospělí místo dvou, mnohem lépe lze zvládnout výpadek jednoho příjmu.
Kdo tedy hledá ekonomicky příznivá řešení, měl by jistě přemýšlet o dvougeneračním domu.

Společné bydlení je praktické

Znáte tu situaci, když si chcete se svým partnerem zajít na večeři, do kina, či k přátelům a složitě řešíte, kdo ohlídá děti. Společné bydlení s rodiči v jednom dobře vyřešeném domě řeší hlídání dětí naprosto elegantně a pohodlně pro všechny. Všimli jsme si, že u společného bydlení mají naši mladí klienti více času pro sebe navzájem a tím šanci na mnohem lepší vzájemný vztah.

Později se role otočí. Z dětí se stávají junioři a rodiče jsou v seniorském věku. Nastává období, kdy je třeba rodičům péči vrátit a pomoci jim v jejich podzimu života. Je velmi snadné pomáhat rodičům, když bydlíte společně.

Velký dvougenerační dům umožňuje mnohem více kombinací a tedy je lépe připraven i na nečekané životní situace, nežli domy malé. Také velká variabilita možností činí z velkého domu do života více praktické řešení.
Mnoho prvků není nutné řešit dvakrát. V domě máme obvykle jednu prádelnu a jednu technickou místnost. Klienti ve dvojdomech nepořizují dvě sekačky, ale jednu hodně dobrou. Sdílení některých technických prostor a některých zařízení je praktické a úsporné.

Velké rodiny jsou více šťastné

V ES jsme vždy věděli, že dobré bydlení naprosto zásadně pomáhá životnímu štěstí. V posledních letech si pak uvědomujeme, že velké rodiny, které žijí společně, jsou často více šťastné nežli je obecný stav. Tuto zajímavost nám později potvrdil také průzkum a vysvětlení odborníků.

Velká rodina si pomáhá a zároveň rozvíjí vlastnosti, které štěstí napomáhají. Ve velké rodině se jednotliví účastníci chovají obvykle méně sobecky. Lidé žijící ve velkých rodinách mají větší schopnost vytvářet dobré vztahy. Tato schopnost je činí více úspěšné v zaměstnání a také více spokojené.

Je výhra pro děti mít babičku “vedle”. Přináší to hezké dny prarodičům i více času mladým rodičům pro sebe. Je hezké každou neděli společně obědvat a každou středu společně večeřet. Sounáležitost k rodině v nás rozvíjí to dobré. Jsme li dobrými lidmi, žijeme dobré životy.

Výhody společného bydlení

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.10.2017.
Aktualizováno: 6.10.2017 zpět

http://spolecne-stastni.ekonomicka-stavba.cz/vyhody-spolecneho-bydleni.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.