Pravidla soužití

Chytře vytvořený projekt a dobrá vůle nemusí stačit ke spokojenému společnému životu. V ES tedy máme ještě jednu tajnou ingredienci, kterou do svých úspěšných řešení přidáváme. Touto ingrediencí jsou PRAVIDLA.

Zjistili jsme, že je trochu choulostivé sednout si s rodiči a začít z ničeho domlouvat pravidla společného života v jednom domě. Přesto právě tato pravidla Vás ochrání před budoucími neshodami a jsou tak nesmírně cenná.

Abychom domlouvání pravidel co nejvíce usnadnili, vytvoříme prvý návrh sami. Stejně jako technická zpráva je pak náš návrh součástí projektu. A co bylo dříve těžké, stane se najednou snadné. Je snadné sednout si s rodiči k jednomu stolu a projít náš návrh. Zasmát se našim námětům a upravit je jak cítíte.

Protože jde o naši tajnou ingredienci, prozradíme jen část těchto pravidel. Každá rodina je jiná a každé navrhujeme jiná pravidla. Některé body se však objevují vždy.

Validace

Mnoho nedorozumění vzniká neschopností společně mluvit. V našich pravidlech je tak na prvém místě termín, například každý březen, kdy se všichni sejdou nad pravidly a provedou roční validaci našeho návrhu. Potvrdí, co funguje dobře a změní, co změnit potřebují.

Již to, že každý rok přivedeme všechny k úpravě nové dohody vyřeší většinu možných sporů i tenzí. Vytvořit příležitost, kdy může každý o pravidlech mluvit je myšlenka k nezaplacení.

Kdy spolu a kdy každý sám

Aby společné bydlení fungovalo, musí přinášet oba rozměry. Tedy společný čas i dostatek soukromí. Aby bylo fungování všem pohodlné, dáváme společným chvílím jasný řád a pravidelnost. Jde o jednu z nejdůležitějších částí pravidel. Právě toto pravidlo činí společné bydlení mnohem více pohodlné všem.

Obvykle domlouváme jednu společnou večeři týdně, třeba každou středu a jeden společný oběd nejčastěji v neděli. To je náš návrh, kdy se všichni sejdou u jednoho stolu. Každý týden stejně.

Některé z našich rodin společně večeří častěji. Je pak na každém, jaký cyklus zvolí. Důležité však v našich pravidlech je ctít maximální soukromí mimo tento společný čas.

Kdo seká trávu, kdo se stará o záhony

Součástí našich pravidel je přirozeně také rozdělení rolí. Kdo každý týden poseká, kde budou záhony a kdo se o ně bude starat. Kdo hlídá složenky za energie a kdo údržbu domu.

Jak při projektování poznáme své klienty, obvykle trefujeme rozdělení rolí naprosto přesně. A ještě po letech vše funguje tak, jak jsme na začátku doporučili.
Jasné rozdělení rolí na samém začátku opět přispěje k pohodovému společnému fungování.

Pravidla soužití

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.10.2017.
Aktualizováno: 10.10.2017 zpět

http://spolecne-stastni.ekonomicka-stavba.cz/pravidla-souziti.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.