Sebastian 12

Život dvou generací v jednom domě nemusí zákonitě znamenat ztrátu soukromí, či možnosti užít si svobodu vlastní zahrady. Správným řešením domu je možné nabídnout oběma generacím dostatek prostoru pro společné chvíle, ale i pro chvíle soukromí. Právě takové řešení nabízí dům Sebastian 12 a to díky určení základních priorit při návrhu domu.

Sebastian 12

Soukromí pro rodinu nemusí znamenat dům daleko od jiných domů. Soukromý prostor je možné vytvořit rozumnou prací s hmotou, dispozicí a orientací oken. Právě takto vznikl dům Sebastian 12. Dvě bytové jednotky v hmotě jednoho domu, bez zbytečného křížení prostoru pro obě generace.

Sebastian 12

U jednoho stolu

Dispozice přízemí je rozdělena do dvou hlavních částí 2+KK pro prarodiče a denní část 4+KK bytu rodičů. Bytová jednotka prarodičů má samostatný vstup ze severní části domu, za kterým je uzavíratelný průchod mezi oběma bytovými jednotkami pro případ potřeby přechodu tzv. suchou nohou. Obytná místnost prarodičů je orientovaná na jih a nabízí dostatečně velkou kuchyň a jídelnu pro všechny členy rodiny. Díky tomu může babička hostit všechny členy rodiny u jednoho stolu.

Sebastian 12

Společně a zároveň samostatně

Přímé spojení obytné místnosti a ložnice eliminuje potřebu chodeb a minimalizuje tak vzdálenosti, které musí starší lidé překonávat. Stejně tak i koupelna a toaleta jsou přímo přístupné z obývací místnosti, respektive z ložnice. Celý byt určený prarodičům je bezbariérový, připravený pomoci jeho obyvatelům užít jsi klidné stáří. Blízko vstupu do bytu 2+KK je také samostatný vstup do bytu 4+KK, kterým se vstupuje skrz velké zádveří přímo do obývacího pokoje rodičů.

Zde je také jídelna připravená poskytnout plný komfort všem strávníkům v domě, takže i maminka může hostit všechny členy najednou. Část obývacího pokoje věnovaná pohodlnému sezení před televizí je ale výrazně větší, aby dokázala sloužit většímu počtu lidí v domácnosti. Tato místnost je orientovaná na jih, stejně tak jako obývací pokoj prarodičů, je však v půdorysu uskočena, takže nevzniká žádné optické spojení mezi těmito místnostmi a zároveň i celá jižní terasa bytu 4+KK je obyvatelům bytu 2+KK neviditelná. Toto platí i naopak. Jednu věc však mají tyto dva byty společnou. Tou je technická místnost. Nachází se vedle zádveří a je dimenzovaná tak, aby mohla obsáhnout vybavení potřebné na provoz obou domácností.

Sebastian 12

V prvním nadzemním poschodí jsou na západ od schodiště situovány dva prostorné dětské pokoje s komfortní koupelnou s velkým sprchovým koutem, který mohou využívat i rodiče. Část vyhrazená rodičům vytváří uzavřený svět sám pro sebe tak, aby měli rodiče maximální soukromí a pohodlí. Do ložnice se vstupuje přes prostorný šatník, který je spojený s vlastní koupelnou rodičů. Ta je na rozdíl od koupelny pro děti vybavena vanou pro chvíle relaxu. Prostor ložnice je také vybaven malým pracovním koutem.

Celá stavba je do velké míry podřízena logice spojení dvou bytů do jednoho domu. Vzniká tak kompozice dvou kvádrů. Jednoho přízemního pro byt 2+KK a druhého dvoupodlažního pro byt 4+KK. Tyto kvádry se vzájemně prolínají a vytváří tak kolem domu soukromé terasy pro jeden či druhý byt. Pro podtržení rozčlenění hmoty na dvě různé komponenty je použito barevné odlišení v podobě bílé a světlého dřeva. Právě tento princip, kdy některé věci k sobě patří a jiné ne, dělá tento dům ideální pro velkou vícegenerační domácnost.

Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12 Sebastian 12

”Vždyť právě rodina je to, z čeho můžeme někdy zešílet, ale vždy si uvědomujme, že se bez ní nedá žít.”

chci více informací
o tomto domě

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.10.2017.
Aktualizováno: 9.10.2017 zpět

http://spolecne-stastni.ekonomicka-stavba.cz/dum-sebastian-12.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.