Dvojdům 12

Tento dvougenerační dům zaujme nejen svým exteriérem a netradičním řešením, ale hlavně svou dokonale funkční dispozicí. Naprosto zásadní je možnost jak úplného soukromí, tak možnost společných chvil obou generací rodiny. Obě situace navržený dům zvládá naprosto bez problémů a umožňuje tak klidné soužití celé rodiny.

Dvojdům 12

Hmotové řešení domu již napovídá, jaké bude funkční rozdělení uvnitř. Dvě hmoty se sedlovou střechou, jsou propojeny proskleným krčkem. Hmoty úmyslně na první pohled oddělené a samostatné, zároveň však v blízkém kontaktu, stejně jako uvnitř žijící rodina.

Dvojdům 12

Jednotlivé hmoty domu jsou vůči sobě uskočeny, a tak obě bytové jednotky mají vlastní oddělené terasy a výhledy z obývacích pokojů, které se nekříží. Zádveří umístěné v proskleném krčku a prádelna s kotlem, jsou jediné prostory domu, které využívají obě generace. Více místností by nebylo v tomto případě provozů vhodné slučovat, a tak je má každá bytová jednotka vlastní.

2+kk

Byt 2+kk může být využit buď mladší generací odrostlých dětí nebo nájemníky, nejčastěji však nastává situace, kdy se člověk snaží postarat o své rodiče. Vzhledem k tomu, že za životnost domu velmi pravděpodobně postupně nastanou alespoň dvě z těchto možností, je prostor řešen univerzálně pro všechny tyto scénáře. Především kvůli možnosti ubytování starších rodičů, je tato bytová jednotka umístěna v přízemí bez schodů. Vstup je ze společného zádveří přímo do obývacího pokoje s kuchyní, jídelnou a samozřejmě velikými francouzskými okny vedoucími na vlastní terasu a do zahrady. Veliká prosklená plocha nabídne kromě výhledu, světla a vzdušnosti interiéru i slušné solární zisky přes zimu. Díky tomuto ušetříte za topení. V létě si slunce odcloníte venkovními žaluziemi či pergolou. Do dalších místností se prochází přes šatnu, díky které není třeba zabírat další metry čtvereční domu chodbami. Ložnice je orientována na východ a nechybí v ní další větší okno, pro příjemný výhled ven přímo z postele. Samozřejmostí je pak stůl u okna, ať už bude sloužit jako pracovní či pro líčení. V návaznosti na šatnu je umístěna menší koupelna, do které se však vešla dvě umyvadla pro komfortní používání v nejvytíženějších hodinách ráno a večer.

5+kk

Aby dobře fungovala možnost společných obědů a návštěv v této části domu, je dispozice rozdělena na dvě zóny podle pater. Spodní společenská zóna zahrnuje pracovnu, použitelnou i jako pokoj pro hosty, toaletu se sprchou a veliký obývací pokoje spojený s jídelnou a kuchyní. Samozřejmostí je veliké propojení obývacího pokoje s terasou. Hlavní pokoj domu je tedy naprosto připraven na společné chvíle všech obyvatel dvojdomu či další možné návštěvy známých. Jednotlivé části společenského pokoje jsou velmi dobře vybaveny. U kuchyně nechybí často žádaná spíž, umístěna pod schody. U pohovek si člověk může vybrat, zdali se bude dívat na televizi, ven do zahrady přes veliká francouzská okna nebo si zapálí krb na opačné straně a bude vychutnávat příjemnou atmosféru u ohně. Jídelní část je dostatečně veliká a vejde se zde i stůl pro 8 osob.

Dvojdům 12 Dvojdům 12

Do soukromé zóny v patře, se dostaneme přes vstupní halu, na kterou navazuje schodiště s velikým oknem v čele. V patře se nacházejí nadstandardně veliké dětské pokoje, které jsou logicky nasměrované za sluncem a do zahrady. Ložnice rodičů je nasměrována ke vstupu na pozemek pro dobrý přehled o svém bydlení. Přímo u ložnice je umístěna velice praktická soukromá koupelna pro rodiče. Pokud si však myslíte, že další koupelnu nepotřebujete, je velice jednoduché daný prostor využít pro pěknou šatnu. Druhá, společná koupelna poskytne vše potřebné. Dvě umyvadla, sprcha, toaleta i vana s výhledem skrz okno přímo u ní.

Návrh neopomíjí ani možnost kvalitní výměny vzduchu a dostatku světla v podkroví. Kromě běžných oken mají všechny hlavní místnosti také okna střešní, která zaručí dostatek slunce a možnost příčného provětrání místností.

chci více informací
o tomto domě

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.10.2017.
Aktualizováno: 9.10.2017 zpět

http://spolecne-stastni.ekonomicka-stavba.cz/dum-dvojdum-12.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.