Dobrý dům

Aby mohl být život dvou či tří generací v jednom domě plný radosti, musí být dům výborný. U malé rodiny i běžný dům přinese velkou radost. U společného bydlení s rodiči musí být dům perfektní, aby vše fungovalo bezkonfliktně. V minulosti se bohužel postavilo mnoho domů, které nefungovaly dobře. Tyto špatné domy pak zkazily pověst společného bydlení. V ES dobrými domy tuto pověst napravíme.

Máme pro Vás několik základních myšlenek, jak postavit vícegenerační dům dobře.

Dvoje vstupní dveře

Řešení společného bydlení, které funguje a které máme dlouhodobě vyzkoušené, je ve dvou samostatných bytech. Každý byt má své vlastní vstupní dveře. Vstupní dveře jasně oddělují, který prostor patří mladé rodině a který prarodičům.

Je to právě efekt jasného vstupu do bytu, který přináší i ve společném velkém domě dostatečný pocit soukromí všem. A právě princip oddělených dvou bytů je velká odchylka našich řešení od těch, která se stavěla dříve.

Oddělené měření spotřeby energie

Samozřejmostí je oddělené měření spotřeby energií. Ve vztahu k dodavatelům energií jde o jeden objekt, jedno odběrné místo a tedy jeden paušál. Za hlavním měřením však velmi přesně dělíme měření na jednotlivé byty. Vytváříme tak bezkonfliktní prostředí.

Dva velké jídelní stoly

Když projektujeme společný dům, dbáme na dostatek soukromí a pohodlí pro všechny. A také musíme vše připravit pro chvíle, kdy chce být rodina spolu.

Společné chvíle se nejčastěji dějí u společného jídla. Dvakrát či třikrát týdně se všichni sejdou u jednoho velkého stolu. Velmi často tak obě bytové jednotky i terasa obsahují velké stoly, to posvátné místo, kde je celá rodina pohromadě.

Jednu nebo dvě terasy

Je nutné vždy určit, zdali k domu navrhneme jednu velkou společnou terasu nebo dvě oddělené, ke každé bytové jednotce jednu. Od klientů se nám vždy dostane stejné odpovědi - terasu jednu velkou. V ES se přesto kloníme k řešení vytvořit v zahradě ještě druhé místo, kam je možné si “zalézt”, když někdo potřebuje být chvilku sám. Může to být lavička pod stromem či altán.

Bezbariérové řešení pro prarodiče

Dobrý dům si uvědomuje rozdíly v životech všech obyvatel a s těmito rozdíly aktivně pracuje. Samozřejmostí je vytvářet byt prarodičů bezbariérový. Tedy bez schodů, se snadným kontaktem se zahradou. Životní rytmus prarodičů a dětí je jiný. Jeli to možné, nenecháme dupat děti nad hlavami prarodičů. Pokud mladí rodiče dlouho do noci “paří” s přáteli, neruší tímto ani děti, ani prarodiče.

Dobrý dům

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 9.10.2017.
Aktualizováno: 8.10.2017 zpět

http://spolecne-stastni.ekonomicka-stavba.cz/dobry-dum.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.